Przejdź do głównej zawartości

Naiwne pytania


Jeśli nie możesz być Batmanem, bądź sobą...
Mało inspirujące (?) i nie mówi nic o tematyce bloga. Bo to pierwszy wpis...


Jak zacząć?

To może inaczej:
"- Musisz zadać sobie jedno (auto cenzura ;) ) ważne pytanie, co lubię w życiu robić, a potem zacznij to robić...
- Ty odpowiedziałeś sobie kiedyś to pytanie?"
Jarają mnie gry...
Chce zarazić uczniów pasją do gier. Oczywiście nie chcę żeby spędzali życie (tylko) grając, ale żeby (może) odnaleźli swoje miejsce w tzw branży gier.

Dlaczego zacząłem od cytatu z batowanymanem? Bo właśnie "zasysam" grę Arkham Knight. 50 GB, damn, strasznie to dużo. Steam bezlitośnie pokazuje dwudziestoczterogodzinne oczekiwanie na rozgrywkę. Będę grał w grę, ale jeszcze nie dziś.
Wrócę do fragmentu, w którym napisałem ile waży plik  WTF? 50 GB. Pięćdziesiąt nieludzkich gigabajtów! (GB to skrót od gigabajt – jednostka ta używana jest w informatyce.  Oznaczająca miliard (1 000 000 000 = 109 . Nazywam się miliard - bo za miliardy... heh, to nie ten przedmiot i to był Milijon, a  ten ma mniej zer. bajtów i 230, czyli 1 073 741 824 = 10243 bajtów).
Pamiętam gry, które mieściły się na dyskietce, wróć, na kasecie magnetofonowej. Teraz bez szydery zapytajmy młodsze pokolenie:
- Do czego służy kaseta magnetofonowa?
Drugie pytanie:
- Dyskietka? co to? - Ostatnio przyłapałem się na tym, że wytłumaczyłem w gimnazjum jak wygląda dyskietka:
"-  Wygląda trochę jak ikona, którą zapisujecie  dokumenty w Wordzie..."
A kaseta w takim razie, do czego porównać? Jakieś propozycje? Może dwie połączone rolki szarego papieru toaletowego?
Na razie sam pokombinuję.

Wracam do meritum sprawy "GRY". Co się stało z tym światem, że gra kiedyś ważyła 50 kb, teraz waży 50 GB. Holy toledo Batman!

Spróbuję w kolejnych wpisach rozkminić, co z czym się je, jak zbudowane są gry, jak zacząć w branży, jakich programów możecie użyć.

Nananana:





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Blender - Klawiszologia czyli podstawowe skróty klawiaturowe

2012: Blender pierwsze podejście... Kilka lat temu, gdy zainteresowałem się grafiką 3d usłyszałem o Blenderze. Mówię sobie "blender slender, lubię kogel-mogel to sobie poradzę", nabrałem szklankę cukru i dwa jajka... Damn gdzie to się wsypuj, a gdzie wlewa? Present day...       AAAAAAA - to taki program, no tak. Seems legit...  Blender to  wolne oraz otwarte oprogramowanie (czyli darmowe) do modelowania, renderowania obrazów i animacji trójwymiarowych (można zrobić film animowany lub grę). Stworzyła go firma  NeoGeo, od początku głównym programistą jest Tony Roosendaal. Trochę niedoceniany, ale w pełni funkcjonalny i cały czas rozwijany program. Genialny do nauki, dzięki niemu dowiesz się czy nadajesz się do tego. Więcej znajdziesz w Wikipedii ;) Program można pobrać ze strony blender.org        Oprogramowanie ma osobliwy interface, trzeba się do niego przyzwyczaić. Do płynnej pracy z programem najlepiej za...

dezACT(A)ywacja 2

" Przyjęto  “ procedurę 2016/ 0280( COD) ”  inaczej nazywaną   “ Dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ” . Mając w pamięci wojnę o ACTA  ( " Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA ” , czyli  “ umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi ”   )  jakiś genialny mózg połączył te dwa pojęcia Dyrektywa 13 i AKTA w jeden sztuczny twór ACTA 2. Zabieg tak genialny co szatański. Pomijając fakt, że (prawdopodobnie) nasze lokalne urzędasy zmutują przepis bardziej niż RODO, to co chodzi? No właśnie, a skoro nie wiadomo, o co chodzi, to o co? O pieniądze. Zwykłe  januszowe  pieniążki. Wynajęto kilku płaczliwych  youtuberów  by wmówili nam, że nie będzie memów. Ojoj smuteczek. Czy tylko o to? Sztuczna nagonka. cenzura już jest w sieci. Wstaw nagie foto na fb i przekonaj się. Algorytmy kasują treści sprzeczne z moralnością. To o co chodzi? Mamy kilku znanych  patostreamerów , którzy gene...

Geralt z… Netflixa

    Wiedźmina z pewnością można nazwać jednym z najbardziej kultowych bohaterów fantastycznych w historii polskiej literatury. Nic więc zaskakującego w tym, że historia zabójcy potworów stała się inspiracją dla wielu twórców. Dzieje Geralta można poznać nie tylko z kart powieści Sapkowskiego, ale również popularnej na całym świecie serii gier komputerowych, filmu czy seriali telewizyjnych. Wiedźminem zainteresowała się także sama platforma Netflix, która od 2018 do 2019 roku zrealizowała osiem odcinków pierwszego sezonu„The Witcher”. Losy Wiedźmina na małym ekranie Pierwotnie historia Geralta miała ukazać się jako film, jednak wkrótce zrezygnowano z tego pomysłu i w 2017 roku ogłoszono, że na podstawie prozy Sapkowskiego powstanie serial. Następnie poinformowano, że jego współproducentami zostaną m.in.StillkingFilms oraz polska spółka Platige Image. Rola showrunnera przypadła Lauren Schmidt Hissrich. Reżyserią mieli natomiast zająć się Alik Sacharow, Alex Garcia Lopez,...